Nemám čas, pracuji na firmě | Ze života CEO #1

26 června, 2024

Hezký den, všem zakladatelům a CEO rostoucích firem.

Naše komunita Scaleupboard, která je složená ze zakladatelů a CEO rostoucích firem, vstupuje do 1. roku od fúze a já jsem se rozhodl, že se vám pokusím přinést nějaké zajímavé informace z toho, co se uvnitř děje. Vytáhnout zajímavé střípky z vnitřku komunity a poskládat je do inspirativních "článků" pro nečleny, případné budoucí členy.


David Kolář,

CEO Scaleupboard

David Kolář,

CEO Scaleupboard

Nejsem žádný super spisovatel, proto budu rád za každou vaši zpětnou vazbu a podnět ke zlepšení toho, co se vám pokusím předat. S pokorou jsem připraven v tomto růst a zlepšovat se.

Pro kontext a upřesnění toho, kde tyto informace získávám, je třeba ještě trochu nahlédnout pod pokličku toho, co se u nás děje.

V Scaleupboardu vytváříme prostor pro sdílení know-how, zkušeností, fuck-upů mezi lídry rostoucích firem, a to formou pravidelných hovorů mezi našimi kvalifikovanými členy, kteří zastávají vedoucí pozice ve svých firmách. Tudíž vše, co zde budu publikovat, vychází ze zkušeností našich členů a jejich pravidelných MasterMind diskuzí napříč celou komunitou. Aktuálně je v ní 200 kvalifikovaných lídrů a 14 kmenových skupin. Naši členové vlastní nebo vedou růstové společnosti a protože ctí hodnoty jako je nekonvenčnost, zranitelnost, odpovědnost a pokora a zároveň schopnost přijímat a dávat zpětnou, tak si tímto vytvářejí společné kolektivní know-how, které jim pomáhá růst. Jednoduše řečeno, nejsou na to sami.

Kontext známe, pojďme se pustit do prvního tématu, které je mezi našimi členy velmi často diskutované.

Nemám čas

Až se mi uvolní ruce, až dodělám všechny úkoly, až vyřídím průsery, až odbavíme zákazníky, až se vymaním z operativy, až najdeme novou posilu do týmu, až se to všechno uklidní...

Tak budu mít více času na sebe, na rozhlédnutí se, vzdělání a inspiraci, zastavení se.


Teď to ale nejde! Jsem v jednom kole. Za půl roku to bude lepší. 🙂
Opravdu? Zkušenost našich členů i moje jsou trochu jiné.
Za poslední 4 roky v naší komunitě a 15 let v podnikání jsem absolvoval stovky rozhovorů s lídry svých firem na toto téma a vypozoroval jsem jednu zásadní věc.


Ti co čas na zastavení se nemají a spoléhají na to v budoucnu, až odbaví vše výše uvedené, ho nikdy mít nebudou a většinou se růst jejich firmy zastaví na jednom mrtvém bodě a dál už to nejde. Bohužel to v mnoha případech dopadne ještě hůře, třeba selháním organismu a vyhořením. Říkejme jim "Nemám Čas"


Naopak ti, kteří si ve svém kalendáři čas na vystoupení z firmy a zastavení se pravidelně dělají, rostou rychleji a jednodušeji. Mají čas na sebe, rodinu, jsou přínosem pro společnost i v jiných oblastech života než jen v práci. Říkejme jim "Rozhlížím Se"


A víte co, pojďme jim dát i konkrétní jména. Ti co jsou z naší komunity je budou dobře znát. Pokud je jako čtenáři tohoto článku neznáte, můžete se prokliknout na jejich LinkedIn profil.

1. "Nemám čas" 

Zástupce: David Kolář

Ano, bude to znít dost divně, ale právě já, zakladatel naší komunity, která je postavená primárně na tom, udělat si čas a odstup na pravidelné diskuze jsem ještě nedávno (řekněme na začátku 2020) jel ve svém maličkém světě.

 • Denně přikovaný u operativy, vše pod "kontrolou".
 • Obchod, obchod, obchod - jeden čas jsem si myslel, že o tom je celé podnikání 🙂
 • Nula přečtených knih za rok - maximálně tak dvě kapitoly.
 • Nulová schopnost vidět věci z jiné perspektivy.
 • Naslouchání lepší, ale že by se mu dalo říct aktivní, to bych neřekl.
 • A to nejhorší na závěr! Myslel jsem si, že moje firma roste přímo úměrně tomu, kolik hodin v ní aktivně pracuji, a že nemít čas na sebe a své okolí je v pořádku.

Naštěstí jsem tu měl Scaleupboard, který mě doslova dokopal bavit se s lidmi, kteří jsou vědomější než já, měli se mnou trpělivost a pomohli mi si uvědomit, že slovní spojení NEMÁM ČAS = SERU NA SEBE I NA SVOU FIRMU!

Upřímně a naprosto zranitelně vám řeknu, že kdybych tehdy byl pouze členem Scaleupboard a neměl za to zodpovědnost, tak bych v té době asi řekl:
"Nemám čas na to, vzít si vše, co Scaleupboard nabízí."

Jenže já jsem musel :). Každých 14 dní několik kmenových skupin, vedení tematické skupiny, potkávání se s inspirativními lídry firem... a pak to přišlo. Díky členům, kteří to dělají naprosto přirozeně a vědomě, jsem překročil svůj limit a začal znovu růst. Začal jsem se pravidelně rozhlížet.

2. "Rozhlížím se"

Zástupci: Miroslav Michalko, Vladan Hejnic, Lukáš Cirkva, Milan Kolar, Jan Koprajda .... to by bylo na dlouho je všechny vypsat

 • Jednou za 14 dní absolvují pravidelný 90 minutový hovor s ostatními CEO z jiných firem.
 • Někteří z nich jsou dobrovolně lídry našich MasterMind skupin.
 • Pomáhají ostatním svými zkušenostmi, které pravidelně sdílejí - udělají si na to čas.
 • Jejich kalendář je jaksi poloprázdný.
 • Nikdy jsem od nich neslyšel slovní spojení "Nemám čas" - fakt ne!
 • Pokládají otázky, hledají odpovědi v diskusích s kýmkoliv mimo svou sociální bublinu.
 • Jsou otevřeni jakékoliv zpětné vazbě v které hledají příležitost s k růstu.
 • A u toho všeho... Jejich společnosti každý rok rostou skokovým tempem.

To jsou skuteční lídři, kteří mě denně inspirují, ne tím, že mají úspěšné firmy, ale tím jak je budují. Jsou od nich kousek dále. Jejich kalendář není plný operativy, ale strategických setkání. Své nápady, myšlenky a získané informace validují s ostatními, mají čas přemýšlet nad rozvojem svých firem, POSLOUCHAJÍ OSTATNÍ, skládají si z toho puzzle, hledají odpovědi mimo zajeté koleje, rozhodují se v klidu a strategicky. Pomáhají zdarma a nezištně.

Zkrátka jsou více "ON THE BUSINESS" nikoli "IN THE BUSINESS"

Jak to dělají? Kde na to berou čas? Zkusím vám sepsat pár nejdůležitějších bodů, které jsem vypozoroval

 • Nejdříve přemýšlejí KDO až potom CO. Nevytvářejí vizi, strategie a cíle sami, ale nejdříve k tomu najdou a dosadí kompetentní lidi, kterým pro to vytvářejí prostředí a pak na tom s nimi spolupracují.
 • Jakoukoliv opakovanou činnost, která neohrožuje život firmy delegují.
 • Mají ve firmě správné lidi, na správných místech.
 • Dokážou přijmout to, že jejich pohled na 100% odvedenou práci je zkreslený a přijímají to, že jejich lidé zvládnou práci odvést na 70%.
 • Nemají asistentky, ale osobní asistentky.
 • Neustále se dívají okolo sebe. Chtějí jiné úhly pohledu, zpětné vazby, validují si nápady než je vypustí ven.
 • Nebojí se opustit firmu a nechat ji chvilku dýchat bez nich.
 • Důvěřují svým lidem, které podporují v tom, dělat samostatná rozhodnutí.

Díky těmto diskusím s těmito lidmi vím, že skvělou firmu nevybuduji, když v ní budu denně zanořený 20 m hluboko, jako sportovní potápěč, ale pouze ve chvíli když si najdu čas, vyšplhat po žebříku na 20m stožár a rozhlédnu se. A to pravidelně. Ne párkrát do roka, ale alespoň jednou za týden.

Někdy stačí jen jedna myšlenka, kterou na některém z našich hovorů získám a najednou se to rozsvítí, zároveň se mi uleví, že na to nejsem sám, že je tady dalších 140 podobně nastavených lidí, kteří mi mohou pomoci.

Tento rok jsem si naordinoval velkou výzvu. Říkám tomu 3+1 

3 týdny intenzivní práce ve firmě

1 týden tzv. Micro retirement - Odcházím z firmy pryč, nechávám jí žít, absolvuji max. 2-3 schůzky s lidmi mimo svou bublinu, pouštím si inspirativní záznamy hovorů v naší členské sekci, přijdu na svou MasterMind skupinu s ostatními lídry svých firem, zavolám někomu ze Scaleupboardu a zeptám se ho, co právě dělá, věnuji se rodině, hraji tenis, odpočívám, přemýšlím, jen tak koukám do blba 🙂 a přitom si připravuji strategická rozhodnutí.

Je to velký skok, vlastně téměř experiment a jsem hodně zvědavý, co se stane. Samozřejmě, že mám strach, respektive více strachů. Posere se to, porosteme tak rychle, jak jsme si naplánovali, co když mi něco uteče? Hrozný! Ale jdu do toho!

A co vy? Máte čas se rozhlédnout a zastavit se? A děláte to pravidelně? Pokud se vám to tam moc nedaří, tak nás neváhejte oslovit a my vám rádi pomůžeme.

Na růst své firmy už nikdy nebudete sami

Dodáme vám čas na rozvoj firmy, fokus na priority, know-how, nástroje a parťáky,
kteří vás nahoře nenechají samotné!